Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Obowiązek księgowania obarczający polskich przedsiębiorców, to jeden z istotniejszych problemów związanych z działalnością gospodarczą. Mnogość i skomplikowanie procedur powoduje, że warto się zastanowić dwa razy nad samodzielną rachunkowością. Bez specjalistycznej wiedzy, trudno będzie nadążyć za obowiązkami, a nawet z nią, traci się bezpowrotnie czas, który można poświęcić na rozwój firmy.

Stąd szalenie popularne jest zlecanie księgowania innym osobom. W dużych przedsiębiorstwach, tworzy się działy księgowe i zatrudnia księgowych na etatach. Tylko, że jest to bardzo kosztowne rozwiązanie – nie tylko pensje dla specjalisty pochłoną dużą kwotę, ale przede wszystkim jego narzędzia pracy. Oprogramowanie księgowe, komputery, szkolenia, dostęp do wiedzy o prawie i rachunkowości, będą stanowić zauważalną pozycję w budżecie. Jeżeli nie prowadzimy działalności na wielką skalę, taki wydatek będzie zwyczajnie nieopłacalny.

Dlatego też mniejsze podmioty, kierują swe kroki do specjalistycznych biur rachunkowych. Poza wspomnianych oszczędnościach na wydatkach (biura są zwyczajnie tańsze, przez efekt skali), oraz czasie, zyskujemy komfort większego bezpieczeństwa podatkowego. Po pierwsze w razie błędów, ich koszty zostaną pokryte przez obowiązkową polisę OC biura. Po drugie zaś, pracownicy biur dysponują zazwyczaj szerszą i bardziej elastyczną wiedzę o rozwiązaniach prawno – podatkowych, a to za sprawą kontaktu z różnymi podmiotami i branżami. Ponadto, mają częściej styczność z urzędami skarbowymi, na mocy pełnomocnictw, zastępując swoją podopiecznych, a to jest wartość nie do przecenienia w sytuacji dużej uznaniowości organów skarbowych.

Biura zazwyczaj są lepiej zorientowane w sytuacji prawnej, większa ilość pracowników gwarantuje wyższy poziom kompetencji a tym samym bezpieczeństwo podatkowe firmy.
W realiach niedużych firm, tak właściwie nie ma alternatywy przed korzystaniem z usług biur księgowych, nie ma lepszego stosunku skuteczności do ceny.