Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe?

Popularna kategoryzacja usług świadczonych przez biura rachunkowe, sprowadza się do księgowania dokumentów sprzedażowych i zakupowych w firmach, ewentualnie też kontrola przepływów finansowych.

Jednakże, zakres możliwości takiego biura jest dużo większy, choć księgowość stanowi najczęściej wybieraną usługę. Ogólnie należy traktować biura jako placówki zajmujące się szeroko pojętymi finansami w tym kwestiami podatkowymi. W tym celu biura nie tylko udzielają porad, tłumaczą niejasności przepisów podatkowych, ale także sporządzają odpowiednie deklaracje, pisma, bądź wprost – reprezentują przed urzędami skarbowymi i organami administracji, nie tylko podatkowej.

Ważnym elementem pracy biura jest ogólna sprawozdawczość finansowa wraz z badaniem stanu rachunkowego przedsiębiorstwa.  Powiązane jest to z analizą ryzyk finansowych, badań due-dilligence, tworzeniem strategii. Często praktykuje się także, doradztwo prawne, optymalizacyjno-podatkowe, bądź badanie stanu ksiąg wraz z nanoszeniem poprawek.

Wszystko uzależnione jest od zakresu usług oferowanych przez dane biuro, co jest wypadkową kompetencji jego pracowników.
Biura rachunkowe, generalnie specjalizują się w obsłudze podmiotów gospodarczych, jednakże osoby fizyczne też będą miały z nich pożytek. Od prostej pomocy w wypełnieniu obowiązkowego rocznego zeznania podatkowego PIT, po doradztwo inwestycyjne, bądź podatkowe (w sprawach życia codziennego, jak pożyczki, spadki, darowizny). Ponadto mogą doradzić w poszukiwaniu najlepszych odpisów podatkowych i ulg, które zmniejszą jakieś uciążliwe zobowiązania podatkowe.