Czy warto zmienić biuro rachunkowe?

Korzystanie z biura rachunkowego, musi być podparte szczególną relacją między stronami tego układu. Musi ono być oparte na zaufaniu, dbałości o interesy przedsiębiorcy, wnikliwości i rzetelności, a także kompetencji nadążających za rozwojem firmy.
Są sytuacje w których, pomimo nieraz długotrwałych relacji, należy podjąć odważną decyzję i zmienić tych, w których rękach są finanse firmy. Są określone symptomy, które mogą zasugerować konieczność zmiany. Najczęściej powiązane są z sytuacją firmową jak i jaki jest etos pracy biura.

Jeżeli biuro potrzebuje coraz większej ilości korekt deklaracji, zaniedbuje terminy czynności, albo co gorsza jego działania kończą się kontrolami zakończonymi odpowiedzialnością finansową, to poważny argument za pilnym odejściem. Może też być tak, że uciążliwa staje się współpraca z biurem – utrudnienia w dostarczaniu i odbieraniu dokumentacji, kiepski dostęp – lub brak – online do swoich deklaracji bądź dokumentów, ewentualnie biuro nie pracuje w dogodnym godzinach, bądź jego siedziba nie jest już w zadawalającej odległości.

Ponadto, jeżeli biuro nie nadąża za rozwojem naszych przedsięwzięć – nie jest w stanie, określić precyzyjnie naszej sytuacji księgowo-podatkowej, bądź potrzebuje dużo czasu na odpowiedź – oznacza, że są potrzebni specjaliści z innej dziedziny.
Czasami zdarza się też, że biuro obsługuje za dużo podmiotów, nasze sprawy mogą być zaniedbane i kończy się to nierzadko koniecznością pilnowania za biuro naszych spraw. Nie jest to sytuacja komfortowa i nie wpływa na jakość pracy firmy.

Okresem, w którym należy dokonywać zmian, to koniec roku obrachunkowego. Trzeba tylko mieć zapas czas na wdrożenia programów księgujących, przekazanie dokumentacji, audyt poprzedniego biura oraz wyzerowania spraw podatkowych.